Ewolucja reklamy – formy reklamowe a strategia reklamowa

Ewolucja reklamy – formy reklamowe a strategia reklamowa

<a href=”http://e-ffectica.pl/wp-content/uploads/2011/11/eE.jpg”><img class=”alignleft size-full wp-image-1023″ src=”http://e-ffectica.pl/wp-content/uploads/2011/11/eE.jpg” alt=”” width=”151″ height=”171″ /></a>Na początku było słowo… No prawie, bo to właśnie mailing już pod koniec lat 70tych był jedyną dostępną formą reklamową. Królował bardzo długo, bo aż 15lat do momentu uruchomienia pierwszej przeglądarki internetowej – Mosaic. Dało to możliwość zaistnienia pierwszej graficznej formy reklamowej, umożliwiającej – uwaga! – przejście na stronę reklamodawcy! I w ten sposób zaczęła się ewolucja reklamy display. Niby to tylko 33lata, ale rewolucja technologiczna, jaka w międzyczasie nastąpiła jest ogromna. Bo czy możemy sobie wyobrazić w tej chwili reklamę bez kreacji rich mediowych grających, śpiewających, tańczących i zachęcających nas do skorzystania z gier i konkursów (patrzy przykład baneru: <a title=”Przykład Onet” href=”http://reklama.onet.pl/podglad/14434,index.html”>Zobacz przykład</a>)? Bez AdWordsów reagujących na wpisywane przez nas w wyszukiwarkę frazy? Internet w ogóle bez wyszukiwarek???

Czasy świetności reklam 468×60 czy mailingów tekstowych wydają się należeć do prehistorii, gdy dziś możemy obserwować rozkwit VideoAdsów czy aplikacji webowych. Coraz popularniejsze staje się też stosowanie niestandardowych nośników treści reklamowych, jak kody QR (zobacz przykład zastosowania dla kampanii Tesco: <a title=”Przykład Tesco” href=”http://www.youtube.com/watch?v=h7HnR02kJxY”>Zobacz przykład</a>) czy Augmented Reality w promocji gier, biżuterii, banków czy nieruchomości (patrz przykład zastosowania AR do promocji nieruchomości <a href=”http://www.youtube.com/watch?v=b64_16K2e08&amp;feature=results_main&amp;playnext=1&amp;list=PLBA09957C2D8F72B5″>Zobacz przykład</a>). Obecnie bardzo popularne są wszelkiego rodzaju aplikacje na facebooku, które możemy dzielić i mnożyć pod względem złożoności. Niektóre mają postać skomplikowanych gier, w których wmieszane są wymyślone i realne, reklamowane de facto produkty (przykład gry Totally Spies! Fashion Agents: <a title=”Przykład fb” href=”http://www.youtube.com/watch?v=TrUIIcjsNzU”>Zobacz przykład</a>). Inne mają prostszą i bardziej intuicyjną formę konkursów (patrz przykład aplikacji konkursowej Topicrem: <a href=”https://www.facebook.com/TopicremPolska?sk=app_229570027097309″>Zobacz przykład</a>).

Nowe technologie dają nowe możliwości. Co chwilę powstają nowe formy reklamowe lub znajdują się nowe zastosowania dla tego co już istnieje. Stąd też współczesny użytkownik widział już wiele, trudniej go zaskoczyć, jest bardziej wybredny. Przez to graficy i copywriterzy muszą się sporo namęczyć żeby zaprojektować reklamę, która będzie na tyle ciekawa i oryginalna by skłonić użytkownika do zainteresowania się marką/produktem. Z drugiej strony nie oznacza to, iż tylko niestandardowe formy reklamowe są skuteczne. Liczy się pomysł (nie tylko dotyczący grafiki). Za przykład mogą służyć tekstowe reklamy AdWords, które mimo bardzo prostej formy są niesłychanie skuteczne o ile kampania nakierowana jest na odpowiednie słowa kluczowe a treść reklamy zachęcająca. Ważna jest też podstawowa wiedza z zakresu postrzegania reklam przez użytkownika (np. badania z dziedziny usability) i co za tym idzie, fizyczne umiejscowienie reklam na witrynie, tudzież stworzenie takiego landing page’a, którego budowa nie utrudnia użytkownikowi znalezienia informacji, czy wykonania akcji, do których chcielibyśmy go nakłonić. Dobór placementu odpowiednio do targetu danego klienta oraz form reklamowych spełniających założenia planu marketingowego (np. zachęcić do kupna nowego produktu) ale i tworzących preferowany wizerunek marki. Jaki z tego płynie wniosek? Reklama rozwija się i rozwijać będzie, ale trzeba pamiętać aby forma nie przerosła treści. Nawet najlepszy pomysł nie przyniesie nam żadnych korzyści, jeśli emisja reklamy będzie źle zaplanowana.

what to say to your ex to bring her backhow to get your ex back from his new girlfriend through text Text Your Ex Back Free how to get girlfriend back that broke up with uhow to get a lover back

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart